Rīgas Tramvajs

Tramvaju satiksme.

Tramvaju satiksme – viens no pilsētu sabiedriskā transporta veidiem. Tā galvenās priekšrocības salīdzinājumā ar citiem pilsētu pasažieru transporta veidiem ir lielā pasažieru pārvadāšanas spēja un zemā pārvadājumu pašizmaksa.

Tramvajs.

Tramvajs (angļu tramway, no tram – vagons un way – ceļš) – elektrisks sliežu transporta līdzeklis pasažieru vai kravas pārvadāšanai, galvenokārt pilsētās. Elektriskā tramvaja priekštecis Krievijā bija zirgu vilkmes ielu dzelzceļa vagons. Pirmo elektrisko tramvaju Krievijā uzbūvēja un izmēģināja 1880. gadā Pēterburgā. Pirmais elektriskais tramvajs Latvijā sāka kursēt 1899. gadā Liepājā. Tā maksimālais ātrums nepārsniedza 30 km/h. Vagona garums bija 9 – 11m, tas uzņēma apmēram 20 pasažieru. Vagona ritošo daļu veidoja 2 asis ar 2 riteņu pāriem.

20. gs. 60. gados tramvaju maksimālais ātrums ir 65 km/st. Tam ir beztrokšņa gaita, palielināta ietilpība, kas dod iespēju uzņemt vagonā pāri par 100 pasažieru. Modernizētā bremžu vadības aparatūra padara tramvaju par drošu satiksmes līdzekli. Tramvaja garums 12 – 15 m. Ritošo daļu sastāda galvenokārt 2 pagriežamie divasīgie ratiņi. Vagona virsbūve – metāla.

Padomju laikos tramvaju motorvagonus un piekabes ražoja TTP galvenajās vagonu remonta darbnīcās, pārbūvējot Rīgas vagonu rūpnīcā ražoto tramvaju virsbūvi. TTP darbnīcās būvētiem vagoniem piešķīra nosaukumu RM un RP.

1974. gadā Rīga saņēma pirmos divus T-3 vagonus, kas bija ražoti Čehoslovākija. Kopā Rīga saņēma 270 T-3 vagonus, 1999. gadā 191 tramvaju vagons izgāja renovāciju un atguva otro dzīvību, renovētiem vagoniem piešķīra nosaukumu T-3A.

No 1989 līdz 1990. gadam Rīga saņēma jaunus Čehoslovākija ražotos T-3M vagonus, kopā bija saņemti 62 vagoni, 2005 gadā 30 tramvaju vagoni izgāja renovāciju. Pārejos 32 vagonus renovēt atteicas, jo bija pieņemts lēmums par zemas grīdas tramvaja iegādi.

2010. gadā pavasarī Rīga saņēma pirmo zemas grīdas tramvaju Škoda 15T. 2010. gada 1.septembrī notika pirmais brauciens ar pasažieriem pa 6 tramvaju maršrutu Stacijas laukums – Jugla.

Latvijā pasažieru pārvadājumus ar tramvaju veic trijās pilsētās: Liepājā, Rīgā un Daugavpilī.

Andrejs Kovaļevskis.